Pora na garść informacji.

Zima na rowerze? Tak, to możliwe!

Kategoria: porada

Właściwe przygotowanie kondycyjne

Jazda na rowerze zimą znacznie różni się od uprawiania tej dyscypliny w cieplejsze pory roku. Długie przebywanie na mrozie i deszczu wymaga specjalnego przygotowania organizmu. Jeśli w środku zimy wybierzesz się na przejażdżkę rowerową bez uprzedniego treningu, rozgrzania się i przygotowań, Twoja przygoda może skończyć się chorobą albo urazem. Niezwykle istotne jest stopniowe przyzwyczajanie się do zmieniających się warunków atmosferycznych. Gdy nadchodzi zima i nie chcemy rezygnować z jazdy na rowerze, uprawiajmy sport rowerowy systematycznie – wówczas nasz organizm będzie miał czas na przystosowanie się do większych mrozów, wiatru i deszczu.

Pamiętaj, aby zadbać o odpowiedni strój. Powinien być wykonany z tkanin nie tylko chroniących przed zimnem, ale i przepuszczających powietrze. Warto wybrać się do sklepu sportowego po specjalistyczną poradę.

Odpowiednia odzież

Równie ważna jak dobra kondycja jest również właściwa odzież. Zbyt grube warstwy odzieży nieprzepuszczającej powietrza spowodują, że nie będziemy czuli się komfortowo podczas jazdy, a do tego będziemy pocili się podczas wysiłku fizycznego. Dlatego warto wybierać okrycia z tkanin przepuszczających powietrze, chroniących przed zimnem, odpornych na deszcz, koniecznie z kapturem i w odpowiednim rozmiarze. Źle dobrane spodnie mogą okazać się bardzo groźne dla rowerzysty. Warto zwracać szczególną uwagę na nogawki – nie mogą przecież wkręcić się w pedał! Rynek odzieży sportowej jest bardzo bogaty – na sklepowych półkach znajdziemy specjalne serie dedykowane rowerzystom, z podziałem na poszczególne pory roku. Podobnie jest z butami. W specjalistycznych sklepach sportowych eksperci doradzą nam, które produkty będą najbardziej odpowiednie do naszych potrzeb.

Przygotuj swój rower na zimę

Jeśli sam czujesz się już przygotowany do sezonu zimowego, musisz teraz także właściwie przygotować swój rower. Zimowe warunki pogodowe sprawiają, że sprzęt częściej się psuje, a każda, nawet najdrobniejsza usterka grozi poważnym wypadkiem. Dlatego warto udać się do serwisu i wykonać profesjonalny przegląd. Jeżeli eksperci zauważą cokolwiek niepokojącego, z pewnością zwrócą na to Twoją uwagę. Dobrze jest ponadto mieć przy sobie podstawowy zestaw narzędzi rowerowych, by w razie jakiegokolwiek uszczerbku samemu móc naprawić sprzęt.

Wybierz bezpieczne i komfortowe trasy

Może okazać się, że Twoje ulubione trasy rowerowe są zimą niedostępne. Dlatego za każdym razem, gdy wybierzesz się na przejażdżkę, dokładnie sprawdź, czy droga, którą zamierzasz przemierzyć, jest bezpieczna. Zrezygnuj z przejażdżki, jeśli synoptycy przewidują fatalne warunki pogodowe.

Rower stacjonarny

Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn jazda na rowerze zimą staje się dla Ciebie niemożliwa, zawsze pozostaje Ci trening na rowerze stacjonarnym. Taka forma omawianego sportu ma swoje minusy, jak na przykład brak świeżego powietrza czy pięknych widoków do podziwiania, jednak ogromną zaletą jest możliwość pracy nad poprawą kondycji oraz sama możliwość uprawiania swojego ulubionego sportu.