Pora na garść informacji.

Właściwości odżywcze wody kokosowej

Kategoria: zdrowe odżywianie

Wodę kokosową można kupić w Polsce w puszkach, kartonikach i butelkach. Bogactwo zawartych w niej składników odżywczych sprawia, że jej picie zaleca się m.in. sportowcom i rekonwalescentom. Co stanowi o jej wartości?

Woda to nie mleczko

Woda kokosowa pozyskiwana jest z owoców drzewa kokosowego, które mogą zawierać jej w sobie nawet litr. Najbardziej wartościowa woda znajduje się w kokosach półrocznych, starsze zawierają już zdecydowanie więcej miąższu, młodsze natomiast mają w sobie wodę zbyt gorzką i nie tak bogatą w składniki odżywcze. Nie należy mylić pozbawionej tłuszczów wody kokosowej z tłustym mleczkiem kokosowym, które wytwarza się, zalewając miąższ starszych owoców kokosa wrzątkiem. Woda kokosowa odkłada się w owocach palmy w postaci bardzo czystego, odfiltrowanego płynu bogatego w wartości odżywcze, jakie to drzewo pozyskuje prosto z gleby.

Co zawiera woda kokosowa?

Naturalnie czysta woda kokosowa jest bardzo bogatym źródłem wielu składników odżywczych i mikroelementów. Znajdziemy w niej m.in. wapń, fosfor, magnez, potas, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Jednocześnie ten ekologiczny napój wolny jest od cholesterolu czy cukrów, a pity w rozsądnych ilościach, nie ma żadnego negatywnego wpływu na ludzki organizm. Ciekawostką jest także, iż woda kokosowa zawiera w sobie prawie taki sam poziom elektrolitów jak ten charakterystyczny dla osocza ludzkiej krwi. Woda kokosowa zawiera takie same składniki – nawet w większej ilości – jak krowie mleko. Jest przy tym antyalergiczna i nie zawiera laktozy, która często bywa przyczyną nietolerancji pokarmowej.

Działanie wody kokosowej

Z uwagi na zawarte w niej składniki odżywcze, minerały i witaminy woda kokosowa reguluje równowagę wodną, ma też bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie serca oraz układów: krążenia, pokarmowego i nerwowego – dlatego też poleca się picie wody kokosowej osobom narażonym na duży stres. Spożywanie wody kokosowej nawadnia organizm, gdyż działa ona jak napój izotoniczny. Poprawia wydolność, wzmacnia mięśnie i zapobiega ich skurczom, ma bardzo dobry wpływ na kości, stawy i zęby oraz na kształtowanie się sylwetki, poprawia też stan skóry, paznokci i włosów. Do tego ten niezwykły kokosowy napój posiada właściwości antywirusowe, antyalergiczne, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Z uwagi na właściwości nawadniające i regeneracyjne picie wody kokosowej zaleca się szczególnie w przypadku osłabienia organizmu, przy wzmożonym wysiłku fizycznym czy w okresie rekonwalescencji. Woda kokosowa zawiera także kwas laurynowy – czyli składnik występujący naturalnie w kobiecym mleku, co sprawia, że jest przyswajalna nawet dla bardzo małych dzieci.