Pora na garść informacji.

Uprawiamy sporty zimowe

Kategoria: aktywność fizyczna

Piękne zimowe dni oferują mnóstwo sposobów na śnieżne zabawy dla całej rodziny. Jazda na sankach, rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana lub innych dzieł sztuki ze śniegu to tylko niektóre z czynności, którymi dzieci i dorośli mogą się radować każdej zimy. Jednak prawdziwy zastrzyk adrenaliny, rywalizacja, współpraca i wyzwania pojawiają się dopiero wtedy, gdy uprawiamy sport!

Zdolności rozwinięte podczas uprawiania sportu z rodzicami pozwolą dzieciom rozwinąć sprawność fizyczną, zapoznać się z zasadami zdrowego stylu życia i nabyć umiejętności społecznych, które ułatwią nawiązywanie nowych przyjaźni.

Narty

Sport ten rozbudzi w dziecku ducha rywalizacji, pozwoli wypracować prawidłową postawę ciała, wzmocni mięśnie oraz przyczyni się do lepszej koordynacji, większej zwrotności i poczucia równowagi.

Snowboard

Żeglowanie na śniegu jest najprawdopodobniej najbardziej atrakcyjnym sportem zimowym. Dzieci uwielbiają ślizganie się na desce i związane z tym wyzwania, choć sport ten nie należy do łatwych.

Łyżwy

Małe dziewczynki z entuzjazmem podziwiają łyżwiarki figurowe, tańczące na lodzie wirtuozki w atrakcyjnych sukienkach z cekinami. W przypadku chłopców częstym wzorem do naśladowania są znani hokeiści. Bez względu na preferowaną dyscyplinę, jedno jest pewne – rodzinny wypad na łyżwy jest zawsze dobrym pomysłem. Opanowanie niełatwej sztuki jazdy na łyżwach zależy od indywidualnych talentów, umiejętności i nabytego doświadczenia. Zazwyczaj dziecko już w wieku czterech lat może swobodnie poruszać się na łyżwach – oczywiście pod bacznym okiem rodziców. Jeżdżąc na nich, dzieci uczą się prawidłowej postawy ciała, stają się bardziej zwinne oraz zyskują większą świadomość swojego ciała. Ponadto dzieci uprawiające ten sport często są bardziej odporne na przeziębienia, mają także rzadziej problemy z chorobami układu oddechowego i alergiami.

Warto pamiętać, że jeżeli sami nie mamy dużego doświadczenia w sporcie, lepiej całą rodziną rozpocząć jego uprawianie z profesjonalnym trenerem, który odkryje przed nami tajniki wybranej dyscypliny sportowej.

Ochrona dzieci przed zimnem

Zanim rodzina rozpocznie sportową przygodę, należy upewnić się, że dziecko jest odpowiednio ubrane. Im więcej warstw, tym lepsza gwarancja, że dziecku będzie ciepło. Warto kupić maluchowi wodoodporne buty, spodnie i kurtkę, które ochronią naszą pociechę od stóp do głów przed przemoknięciem i zimnem. Ciepłe skarpety, szalik, czapka i rękawiczki są obowiązkowym elementem zimowego wyposażenia. Należy także pamiętać o ochronie wrażliwej i delikatnej skóry dziecka – koniecznie przed wyjściem z domu posmarować twarz i ręce kremem ochronnym, a usta wazeliną.
Wieczorem po powrocie do domu koniecznie podzielcie się wspólnymi wrażeniami ze sportowej przygody, popijając gorące kakao!