Pora na garść informacji.

Triathlon, maraton, biegi na orientację – dlaczego są takie modne?

Kategoria: aktywność fizyczna

Wyczerpujące, czasochłonne, wymagające bardzo długich i solidnych przygotowań – triathlon czy maraton to nie sielanka! Dlaczego więc, mimo ogromnego wysiłku, jaki trzeba włożyć w udział w tych dyscyplinach sportowych, są one tak popularne?

Pokonywanie własnych słabości

Wiele osób bierze udział w biegach na orientację czy triathlonach, by pokonywać bariery, jakie wyznacza ludzka wytrzymałość. To, co dla przeciętnego zjadacza chleba wydaje się nieosiągalne, dla maratończyków jest tylko kolejnym etapem rozwoju, zaliczanym jak klasówka przez szkolnego prymusa. Moment, w którym pokonujemy własne słabości, kiedy osiągamy życiowe rekordy, gdy wkraczamy na etap, do jakiego do tej pory nie udało się nam się dojść, jest chwilą wyjątkowej satysfakcji, ogromnej radości, szczęścia oraz poczucia mocy. Ci, którzy są w stanie przebiec maraton lub przez długie godziny biegać po lesie w poszukiwaniu właściwej trasy – to swego rodzaju siłacze, osoby o ogromnej sile charakteru oraz nieprzeciętnej wytrzymałości fizycznej. Udowadnianie sobie i innym tych możliwości to jedna z kilku najczęstszych motywacji zachęcających do udziału w sportach tego typu.

Udział w wydarzeniach sportowych zapewnia nie tylko świetną formę. To także doskonała okazja do poznania nowych znajomych.

Możliwość poznania fajnych ludzi

Społeczność skupiona wokół sportów to często pasjonaci, osoby całkowicie zaangażowane w to, co robią. Wyjeżdżają na różnego rodzaje imprezy: wyścigi, zloty, zawody. Nierzadko zdarza się, że te same osoby spotykają się w przeróżnych miejscach – zarówno w Polsce, jak i na świecie, dzięki czemu z czasem stają się paczką dobrych znajomych. Możliwość spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach to ogromny plus udziału w wydarzeniach sportowych. Przyjaźnie zawiązane na takich eskapadach często pielęgnowane są przez długie lata.

Sposób na bycie fit

Nietrudno odgadnąć, że maratończycy czy osoby systematycznie uczestniczące w biegach na orientację i triathlonach, są po prostu zdrowe. Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu pozwala utrzymać świetną formę, a tym samym – wykazać się wyjątkową sprawnością na co dzień. O ile treningi nie są zbyt wyczerpujące i zbyt częste, przyczyniają się do zwiększenia wydolności organizmu, a jednocześnie kształtują prawidłową sylwetkę. Nic więc dziwnego, że omawiane sporty są po prostu modne – dzięki nim czujemy się i wyglądamy świetnie!

Możliwość poznania nowych, ciekawych miejsc

Biegi maratonowe, triathlony oraz biegi na orientację charakteryzują się pewną wspólną cechą. Odbywają się zazwyczaj w bardzo ciekawych warunkach, pięknej scenerii i wyjątkowych miejscach. Każda impreza sportowa to możliwość poznania nowego miasta czy zakątka świata o wielkiej urodzie. W końcu zawody nie ograniczają się tylko do Polski i Europy, ale odbywają się na różnych kontynentach. Zarówno zawodowcy, jak i amatorzy mają więc co jakiś czas możliwość wyjazdu na bieg organizowany przez różnorodne instytucje w najdalszych częściach świata.

Sądząc po zaletach przedstawionych sportów, ich popularność będzie nieustannie rosła – ten wyjątkowy sposób na spędzanie wolnego czasu zyskuje bowiem coraz szersze grono zwolenników.