Pora na garść informacji.

Rozpoczynamy przygodę z łyżwami

Kategoria: aktywność fizyczna

Stawiając pierwsze kroki na lodowisku powinieneś pamiętać o kilku sprawach, które znacznie ułatwią Ci poruszanie się po lodzie oraz sprawią, że każdą wolną chwilę będziesz chciał spędzać właśnie tam!

Zanim wejdziesz na lodowisko

Wybierz odpowiedni rozmiar łyżew. Nie mogą być zbyt ciasne ani zbyt luźne. Powinieneś czuć się w nich tak swobodnie, jak w butach, które nosisz na co dzień. Kiedy uporasz się już z wyborem, zrób kilka kroków na specjalnym podeście przed lodowiskiem. Przespaceruj się, wyczuj łyżwy. Po takim przygotowaniu wejdź na lód.

Bądź ostrożny, ale nie bój się!

Stawiając pierwsze kroki na lodowisku nie powinieneś szarżować. Nie wjeżdżaj z impetem na sam środek, trzymaj się obszarów blisko bandy. Nie oznacza to jednak, że powinieneś kurczowo trzymać się barierek. Zbytnia obawa może zrujnować całą zabawę i – wbrew pozorom – wcale nie gwarantuje Ci bezpieczeństwa na lodowisku. Każda przygoda z łyżwami powinna zaczynać się od dość wolnych, jednak pewnych kroków oraz odbicia się od podłoża. Próbując utrzymać równowagę pomagaj sobie rękoma, wykonuj harmonijne ruchy, współgrające z ruchami nóg. Kiedy poczujesz, że zbliża się upadek, nie wpadaj w panikę. Postaraj się lądować na pupie – to najbezpieczniejsza pozycja w przypadku wywrotki.

Na lodowisku ważna jest nie tylko dobra zabawa, ale i bezpieczeństwo Twoje oraz innych osób. Jeśli tylko będziesz przestrzegać obowiązujących na lodzie zasad, to z pewnością jazda na łyżwach będzie dla Ciebie prawdziwą frajdą!

Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa

Wiele lodowisk, zarówno w tych większych, jak i mniejszych miejscowościach, przeżywa zimą prawdziwe oblężenie. Oznacza to, że ruch na tego typu obiektach jest bardzo duży, a w związku z tym – należy dbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale i o bezpieczeństwo osób z nami przebywających. Każdy początkujący jeździ w specyficzny, niezbyt skoordynowany sposób. Postaraj się nie sprawiać trudności w poruszaniu się po lodowisku osobom bardziej zaawansowanym w sztuce łyżwiarskiej. Nie poruszaj się zbyt szybko, nie wykonuj gwałtownych zwrotów, patrz, co dzieje się wokół Ciebie i spróbuj wbić się w rytm obowiązujący na lodowisku. Słuchaj także uwag współuczestników zabawy i konferansjera podającego informacje przez mikrofon. Na większości obiektów obowiązuje ruch w określoną stronę, który co jakiś czas ulega odwróceniu – nie poruszaj się pod prąd i podporządkuj się kierunkowi jazdy.

Poszukaj nauczyciela

Zawsze warto wybrać się na lodowisko z kimś, kto zna podstawowe zasady poruszania się po lodzie. Nic tak nie motywuje do doskonalenia własnych umiejętności, jak dobry nauczyciel. Możesz ponadto skorzystać z zimowych kursów łyżwiarskich lub pooglądać w Internecie filmy instruktażowe pokazujące, jak stawiać pierwsze kroki na łyżwach.

Nie zniechęcaj się

Nawet jeśli początkowe próby utrzymania równowagi kończą się niezbyt dobrze, nie rezygnuj. Jazda na łyżwach, tak jak każdy sport, wymaga treningów. Dlatego nie oczekuj, że po godzinie spędzonej na lodowisku będziesz śmigał jak błyskawica, a przygotuj się raczej na częste upadki. Na szczęście, w miarę upływu czasu będą zdarzały się coraz rzadziej.