Pora na garść informacji.

Profilaktyka raka piersi – dlaczego jest tak ważna?

Kategoria: porada

Rak piersi jest najczęstszą chorobą nowotworową w populacji polskich kobiet. Co roku lekarze diagnozują około 15 tys. nowych przypadków. Niestety, nowotwór wykryty za późno bardzo często jest już nieuleczalny. Dlatego tak istotne jest regularne badanie piersi, najlepiej z wykorzystaniem badań przesiewowych. 

Jak podają statystyki, najczęściej chorują kobiety między 50. a 65. rokiem życia. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa dodatkowo regularne spożywanie alkoholu, palenie papierosów bądź otyłość. Ponadto istotną rolę w rozwoju raka piersi pełnią czynniki dziedziczne, takie jak wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki (przed 12. rokiem życia) czy mutacje genetyczne genu BRCA1 (to właśnie z powodu nosicielstwa tego genu Angelina Jolie poddała się profilaktycznej mastektomii).

Symptomy choroby

Nowotwory piersi przez długi czas rozwijają się bezobjawowo. Choroba zwykle daje o sobie znać, gdy jest już w zaawansowanym stadium rozwoju. Pojawić się wtedy mogą objawy takie jak:

– ból piersi wraz z uczuciem dyskomfortu w okolicy piersi czy pachy;

– krwisty lub surowiczy wysięk z brodawki sutkowej;

– obecność zmian zapalnych na piersi pod postacią bolesnych guzów, tzw. skórki pomarańczowej albo rumienia zapalnego.

Wczesne wykrywanie raka piersi – samobadanie

Mimo długiego okresu bezobjawowego, rak piersi może być wcześnie wykryty, a co za tym idzie – stosunkowo łatwo wyleczalny. Pierwszym i najważniejszym sposobem na postawienie diagnozy jest czujność pacjentek i regularna samokontrola piersi. Zanim choroba przyjmie postać pełnoobjawową, rak musi się rozwinąć, a to z kolei oznacza zwiększenie jego masy i objętości. Dlatego też mniej więcej raz w miesiącu, w stałym momencie cyklu miesiączkowego (na przykład zawsze po zakończeniu krwawienia miesiączkowego) każda kobieta, która ukończyła 25. rok życia powinna wykonywać samobadanie. Najlepiej przeprowadzić je stojąc nago przed lustrem. Jeżeli zaczynamy od sprawdzania lewej piersi, to unosimy za głowę lewą rękę, a prawą wykonujemy oględziny. Badamy pierś delikatnymi ruchami i próbujemy ocenić, czy w jej gęstości i strukturze nie zaszły żadne zmiany. Szczególnie zaniepokoić nas powinny wszystkie twarde guzki, nieprzesuwalne względem reszty tkanki piersi. Równie alarmującym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych w okolicy piersi, a w szczególności węzłów pod- i nadobojczykowych.

Mammografia

Wczesne wykrywanie raka piersi do ukończenia przez pacjentkę 50. roku życia polega przede wszystkim na samokontroli oraz regularnych wizytach u ginekologa. Po tym okresie zalecane jest wykonywanie dodatkowo badania mammograficznego raz na dwa lata. Jest to wysoce czuła metoda, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie (tak jak w badaniu RTG) do zobrazowania struktury piersi. Pozwala ono na wykrycie zmian w bardzo wczesnym stadium (zanim nowotwór stanie się wyczuwalny!). Rak piersi rozpoznany na tak wczesnym etapie jest zwykle całkowicie wyleczalny. Co więcej, często okazuje się, że nie występuje wtedy konieczność usunięcia całej piersi (mastektomia). Wystarczy jedynie usunięcie samego guza. W ten sposób eliminuje się również problem natury kosmetycznej, a świadomość możliwości zachowania piersi jest zwykle bardzo istotna dla pacjentek.