Pora na garść informacji.

Posiłek po treningu

Kategoria: aktywność fizyczna

Najbardziej korzystny dla organizmu po wysiłku jest posiłek składający się w 80% z węglowodanów i w 20% z białek. Jeśli zjesz taką zbilansowaną porcję pół godziny po ćwiczeniach, wspomożesz regenerację tkanki mięśniowej, nie ryzykując przybrania na wadze, i uzupełnisz glikogen w mięśniach, który jest potrzebny do ich rozwoju.

Pamiętaj, że funkcją posiłku po treningu jest nie tylko odzyskanie energii, ale także „zwrócenie” organizmowi cennych składników odżywczych i witamin, które trening pochłonął (zwłaszcza witamin A, B1, B2, C i E, wapnia i magnezu). Uzupełnienie ich niedoboru spowodowanego intensywnym wysiłkiem pozwala także walczyć z wolnymi rodnikami wytwarzanymi w trakcie przyspieszonego oddychania.

Co jeść?

Wśród zdrowych propozycji na potreningową porcję energii o wysokiej zawartości węglowodanów wymienić można brązowy ryż z kurczakiem i warzywami na parze, pełnoziarniste pieczywo z humusem, garść suszonych owoców z dodatkiem orzechów, żytni makaron ze szpinakiem albo purée ze słodkich ziemniaków z łososiem i sałatą. Wydatki energetyczne zrównoważą także jajko albo banan. W sprzedaży dostępne są też gotowe, specjalnie przygotowane produkty zalecane jako posiłek po ćwiczeniach. Kupić można na przykład odtłuszczone mleko czekoladowe, zawierające odpowiednią proporcję składników odżywczych i dostarczające elektrolitów, witamin oraz minerałów.

Kiedy jeść?

Bezpośrednio po treningu pij wodę. Jedz dopiero po mniej więcej 30 minutach. Zadbaj o to, aby piątą część dania stanowiło białko, najlepiej chudy nabiał. O te proporcje warto zadbać szczególnie, jeśli ćwiczy się rano. Wielu specjalistów twierdzi jednak, że najlepsze rezultaty daje trening w godzinach popołudniowych. Organizm nie jest rozleniwiony, jak rano, ani zmęczony – jak wieczorem. Dzięki temu jest w stanie podołać większemu wysiłkowi niż o innych porach dnia (rozgrzane mięśnie, większa objętość płuc). Z kolei wielu wybiera trening wieczorem dlatego, że daje im możliwość „wypocenia” stresu z całego dnia i szybszego zaśnięcia. Ogólna zasada jest taka, że im wcześniej w ciągu dnia ćwiczysz, tym wyższa jest wskazana zawartość węglowodanów w posiłku, który spożywamy po treningu. Także obfitość zalecanej porcji będzie malała, im bliżej będzie wieczora.