Pora na garść informacji.

Nordic walking – dla kogo?

Kategoria: aktywność fizyczna

Ze względu na fakt, iż nordic walking angażuje sporo mięśni nóg, rąk, ramion, tułowia i brzucha, nie obciążając przy tym stawów – to idealna forma aktywności ruchowej niemal dla każdego!

Przeciwwskazania

Prawie każdy może uprawiać spacery nordyckie – istnieje jednak niewielka grupa osób, którym nie zaleca się spacerowania ze specjalistycznymi kijkami. Kto do owej grupy należy? Na przykład ci, którym lekarze zakazali intensywnego poruszania się czy wysiłku fizycznego i forsowania własnego organizmu. Zwichnięcia, złamania oraz innego typu silne urazy ortopedyczne również dyskwalifikują wszystkich chcących trenować z kijkami. Kolejne przeciwwskazania do uprawiania owego sportu to odczuwanie bólu po silnych urazach, deformacje i zwyrodnienia kręgosłupa czy nóg, zmiany zapalne kończyn dolnych i górnych, niedokrwistość, niewydolność układu krążenia lub ostre infekcje. Każdy, kto ma wątpliwości dotyczące własnego stanu zdrowia, a w związku z tym zastanawia się, czy mógłby rozpocząć przygodę z nordic walking, powinien skonsultować się z lekarzem.

Wskazania

Nordic walking szczególnie polecany jest osobom starszym, otyłym, chcącym poprawić własną kondycję fizyczną oraz tym, których bolą kręgosłup lub nogi.

Wszyscy cierpiący na bóle reumatyczne, ci, którzy przeszli zawał serca, udar mózgu bądź cierpią na chorobę Parkinsona – zdecydowanie powinni chwycić kijki w dłonie i ruszyć przed siebie! Każdy, kto po prostu chciałby miło i aktywnie spędzić czas – również może czuć się zaproszony do uprawiania owej dyscypliny sportowej.

Zaopatrzenie

Najwyższej jakości kijki do uprawiania nordic walking to koszt kilkuset złotych. Na potrzeby codziennych spacerów wystarczą jednak w zupełności te tańsze – za mniej więcej 100 złotych. Warto pamiętać o odpowiednim dopasowaniu kijków do wzrostu – należy wybierać takie, które są o 30% krótsze niż liczba określająca nasz wzrost. Ważne jest także stabilne zapięcie w części, którą chwytamy rękoma – wygodne kijki ułatwiają uprawianie spacerów nordyckich.

Korzyści pozazdrowotne

Nordic walking staje się coraz popularniejszy – o ile jakiś czas temu osoba maszerująca z kijkami budziła zdziwienie, o tyle dziś taki widok nikogo już nie dziwi. Spacerować można z przyjaciółmi, rodziną, partnerem, dzieckiem, babcią, dziadkiem – z każdym, kogo towarzystwo jest dla nas miłe. W przeciwieństwie do niektórych dyscyplin, podczas których trudno prowadzić konwersację, maszerując jak najbardziej można rozmawiać – podkreślić zatem należy towarzyski aspekt nordic walking. Spacerować można w okolicach miejsca zamieszkania, jak i na terenach górskich czy nad morzem. Poznawanie nowych miejsc i podziwianie pięknych krajobrazów to kolejna zaleta związana z omawianą aktywnością.

Nie trzeba już chyba przekonywać nikogo do uprawiania nordic walking. Korzyści – zarówno te prozdrowotne, jak i te zupełnie ze zdrowiem niezwiązane są bowiem ogromne!