Pora na garść informacji.

Mięta i jej właściwości

Kategoria: porada

Polska, tania, łatwo dostępna, a dodatkowo doskonale oddziałuje na nasz organizm (zarówno na umysł, jak i ciało). O czym mowa? O mięcie. Jej niepozorne, zielone listki mają niezwykłą moc.

 

Co takiego sprawia, że mięta może być z powodzeniem stosowana w leczeniu wielu schorzeń i uwalnianiu od dolegliwości? Ta roślina to źródło składników mineralnych, takich jak potas, wapń, żelazo, mangan, czy magnez. 100 g świeżych listków mięty dostarczy nam aż 569 mg potasu, niezbędnego do kontrolowania odpowiedniego rytmu serca i ciśnienia krwi.
Mięta zawiera też witaminy o silnym potencjale antyoksydacyjnym (witaminę A, beta karoten, witaminę C oraz witaminę E), dzięki czemu ma silne przeciwutleniające działanie. Liście mięty dostarczą nam także witaminę K, poprawiającą krzepliwość krwi i wchłanianie wapnia.

Dodatkowo, olejki eteryczne, witaminy i flawonoidy zawarte w tych zielonych listkach wspomagają utrzymywanie odpowiedniego poziomu cholesterolu oraz, wspomnianego już, właściwego ciśnienia krwi i rytmu serca. Wspomniane lotne olejki to przede wszystkim mentol, menton oraz octan mentolu. Wszystkie one oddziałują na receptory zimna, wywołując lekkie uczucie chłodu i rześkości, co z powodzeniem wykorzystuje się przy produkcji preparatów odświeżających i chłodzących.

Mentol wykazuje również działanie znieczulające i zmniejszające podrażnienia czy zaczerwienienia błon śluzowych. Dzięki tym właściwościom znalazł zastosowanie przy produkcji środków wspomagających leczenie przeziębienia i kataru oraz bólu mięśni. Inhalacje z użyciem tego olejku udrażniają drogi oddechowe, dodatkowo mięta pomaga w walce z astmą.

Składniki aktywne zawarte w mięcie mają zdolności rozluźniania żołądka i zbyt napiętych jelit, dzięki czemu ta roślina doskonale sprawdzi się w przypadku problemów trawiennych. Sięgnięcie po napar z mięty w czasie bólu żołądka czy niestrawności przyniesie zdecydowaną ulgę. Miętowy olejek eteryczny doskonale sprawdzi się też w przypadku mdłości, stąd zapakowanie na drogę małej buteleczki z tym specyfikiem będzie doskonałym pomysłem dla osób cierpiących na chorobę lokomocyjną.

Co więcej, olejek miętowy lub kilka świeżych listków mięty przyniosą ulgę w przypadku nawet migrenowego bólu głowy. Poza tym, mięta doskonale rozprawi się ze zmęczeniem i obniżeniem nastroju. Jest naturalnym stymulatorem, więc już sam jej zapach pozwoli „doładować baterie” i zwiększyć wytrzymałość organizmu. Wykazano też, że osoby, spożywające miętę (w jakiejkolwiek postaci!) mają lepszą koncentrację i wydajność umysłową.

Ciekawym zastosowaniem olejku miętowego jest zewnętrzne użycie w przypadku kobiet karmiących piersią, które pomaga zaleczać i zapobiegać powstawaniu ranek na piersiach, powodowanych intensywnym karmieniem.

Mięta w medycynie ludowej używana jest od setek lat. Może warto więc zaczerpnąć inspirację z wiedzy przekazywanej od pokoleń? Zwłaszcza, że liście mięty to specyfik tani, dostępny cały rok, a dodatkowo – możliwy do wyhodowania w doniczce na własnym parapecie. Jak zatem „poczuć miętę” na co dzień? Dodaj świeże listki do sałatki owocowej, herbaty, koktajlu, lemoniady lub smoothie; przystrój nią sałatkę lub zaparz świeże listki, przyrządzając domową, herbatę miętową. Nadchodzące lato to idealny moment na takie kulinarne eksperymenty.

Zapraszamy do próbowania!