Pora na garść informacji.

Lato w kajaku

Kategoria: aktywność fizyczna

Wbrew pozorom wyprawa kajakowa nie wiąże się z koniecznością posiadania znakomitej kondycji fizycznej. Kajak jest dla każdego – nawet dla najmłodszych. Aby wypad się udał, potrzebujemy jedynie właściwego przygotowania. 

Kajakowe ABC

Odpowiedni ekwipunek
Jest ważny zarówno podczas jednodniowego spływu, jak i w trakcie dłuższej wyprawy. Każdy kajak ma ograniczone możliwości ładunkowe, dlatego też pakując się, wybierajmy tylko te rzeczy, które są naprawdę niezbędne. Podstawę stanowi apteczka. Warto także zaopatrzyć się w środek na komary, latarkę, scyzoryk, ręcznik i kilka metrów mocnej linki. Przyda się ona, gdy np. będziemy wyciągać kajak na brzeg. Niezbędne okażą się też mapy – zwłaszcza jeśli wybieramy się w trasę bez przewodnika.
Każdy uczestnik powinien mieć przy sobie około dwóch litrów wody pitnej. W kwestii żywności najlepiej sprawdzą się suche, energetyczne przekąski, takie jak np. batony muesli. Ekwipunek pakujemy do wodoszczelnego plecaka lub przykrywamy go specjalną peleryną, którą możemy kupić w sklepie ze sprzętem turystycznym.

Ubiór
Wybieramy przede wszystkim taki strój, który nie będzie nam krępował ruchów i będzie wykonany z szybkoschnącego materiału. Na wszelki wypadek możemy przygotować dodatkowy zestaw ubrań. Jeśli obawiamy się chłodów lub zmiany pogody, weźmy coś cieplejszego – np. grubszą kurtkę lub bluzę. Nie zapominajmy także o pelerynie oraz kamizelce asekuracyjnej.

Mierz siły na zamiary
Pamiętaj, aby trasa spływu była dopasowana do twoich umiejętności i warunków fizycznych. Początkujący powinni wybierać krótsze trasy z minimalną liczbą przeszkód. Wnikliwe zapoznanie się z trasą spływu zapobiegnie przykrym niespodziankom, jest też konieczne, jeśli na wyprawę zabieramy dziecko.

Dla zdrowia
Poza przyjemnie spędzonym czasem kajakarstwo oferuje nam też inne korzyści. Nasze ciało stanie się sprawniejsze i odporniejsze, mamy więc szansę na osiągnięcie zgrabnej sylwetki. Trzeba bowiem wiedzieć, że podczas wiosłowania pracują nie tylko barki (mięśnie trójgłowe ramion), ale również nogi (mięśnie czworogłowe ud). Pływanie kajakiem wiąże się ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, a to gwarantuje nam doskonałe dotlenienie i ładną opaleniznę. Kajakarstwo może uprawiać niemalże każdy. Jedyną przeszkodą jest przewlekła choroba lub uszkodzenie układu ruchu. Wówczas, przed przemierzeniem tras kajakowych, warto skonsultować się z lekarzem.

Najpiękniejsze trasy:

Roztocze
Regionem słynącym z przepięknych tras kajakowych jest Roztocze. Czeka tam na nas korzystny dla zdrowia mikroklimat oraz nieskazitelnie czyste powietrze. Jest to też obszar z największym w kraju nasłonecznieniem. Roztoczańskie krajobrazy najlepiej podziwiać, wybierając trasy na rzekach Tanew, Łada, Bukowa oraz Wieprz.

TANEW

  • Borowe Młyny – Osuchy, Borowe Młyny – Olchowiec, Borowiec – Osuchy. Trasa dla prawdziwych koneserów kajakarstwa, na jej przemierzenie przeznaczyć trzeba minimum 4-5 godzin. Najtrudniejsza technicznie jest zwłaszcza pierwsza część trasy z powodu ciasnych zakrętów, dość wartkiego nurtu i nisko zwisających drzew.
  • Olchowiec – Pisklaki oraz Osuchy – Pisklaki: dwa najbardziej popularne wśród kajakarzy odcinki Tanwi.
  • Króle – Wólka Biska, Króle – Łazory, Króle – Harasiuki: idealne dla spływów rodzinnych. Na ich przebycie potrzebujemy co najmniej 3 godzin.

ŁADA

  • Spływy można zaczynać na Białej i Czarnej Ładzie. Szczególnie przyjazna dla początkujących kajakarzy jest pierwsza z nich.

BUKOWA

  • Rzeka płynie głównie przez lasy i pola, oferując nieustannie przyjemny cień. Polecana jest szczególnie osobom ceniącym ciszę i spokój. Jednocześnie trasy są przyjazne i bezpieczne dla początkujących kajakarzy –woda jest czysta i dość płytka, z atrakcyjnymi przesmykami, zakrętami i kłodami, które jednak nie sprawią dużych trudności początkującym.

WIEPRZ

  • Hutki – Bondrzyn: trasę pokonamy w 2 godziny, a odpocząć możemy w pobliskiej hodowli pstrąga.
  • Bondrzyn – Guciowo: nieco dłuższa trasa. Czeka na nas tutaj sporo zakrętów, przeszkód w wodzie, ale i przepięknych widoków.
  • Guciowo – Zwierzyniec: szlak możliwy do pokonania nawet w 2 godziny.

Roztocze uchodzi za prawdziwy skarbiec architektury drewnianej. Można tu zobaczyć wsie z tradycyjną zabudową, a nawet pojedyncze chaty kryte strzechą oraz przepiękne cerkwie. Region słynie również ze wspaniałych lasów, a u stóp tamtejszych wzgórz rozciągają się ogromne tereny Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich.

 

Tekst: Amelia Naruszewicz