Pora na garść informacji.

Jak zainteresować dziecko sportem?

Kategoria: porada

Sądzisz, ze dzisiejsze dzieci myślą tylko o telewizji i grach komputerowych? Tęsknisz za czasami, gdy całe godziny spędzałeś bawiąc się na podwórku z kolegami? Przeczytaj, co zrobić, aby twoje dziecko zainteresowało się sportem.

Dlaczego się uda?

Dzieci kochają rywalizację, ruch i integrację z rówieśnikami. Wiele z nich oddaje się grom komputerowym tylko dlatego, że nie znają alternatywy w postaci realnego sportu i zabaw na świeżym powietrzu. Dzieci lubią wygrywać, spędzać czas w grupie i… imponować swoim rodzicom. Niewiele potrzeba by skłonić je do zdrowych zabaw – pokaż im, jak fajna jest aktywność fizyczna. Załapią bakcyla.

Jak wybrać odpowiedni sport dla dzieci?

Oferta klubów sportowych jest ogromna – twoje dziecko może zacząć chodzić na treningi piłki nożnej, tenisa, siatkówki, sportów walki i wielu innych dyscyplin. Z pewnością uda się wybrać odpowiedni sport dla dziecka. Jeśli maluch pasjami ogląda mecze piłkarskie i zna reprezentantów kraju, pozwól mu stać się takim, jak jego idole. Jeśli nie wykazuje dużego zainteresowania dyscypliną, spróbujcie kilku pomysłów. Pozwól mu samodzielnie wybrać to, co przynosi mu najwięcej radości.

Najważniejszy pierwszy krok

Przykład idzie z góry – jeśli każdego dnia wracasz z pracy i oddajesz się błogiemu lenistwu, trudno oczekiwać, że twoje dziecko po powrocie ze szkoły będzie garnąć się do sportowych szaleństw. Ono też jest zmęczone. Wyjdźcie z domu razem – idźcie pograć w piłkę, pojeździć rowerami lub wybierzecie się na stadion wspólnie pokibicować. Niech aktywność fizyczna będzie okazją do wspólnego spędzenia czasu i budowania więzi między wami. Zastanów się, czy jesteś w stanie na przykład zorganizować miniturniej dla kolegów dziecka. Poznaj ofertę klubów sportowych w okolicy. Daj swojemu dziecku impuls.

Nie bój się aktywności fizycznej

„Sport to droga do kalectwa” – mawiają od lat rodzice, którzy boją się o zdrowie swoich pociech. Jest w tym zdaniu odrobina prawdy, bo niemal w każdym sporcie mogą przydarzyć się kontuzje. Zawodowi sportowcy po zakończeniu swoich karier często zmagają się z poważnymi urazami i zwyrodnieniami. Strach przed kontuzją nie może jednak paraliżować rodziców! Dziecko, które dwa razy w tygodniu pogra w piłkę z nowymi kolegami nie jest wyczynowcem. Za to robi bardzo wiele dla swojego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Jest też szczęśliwsze, bo aktywność fizyczna to dla dzieci prawdziwa frajda.

Musisz zainwestować

Jeśli chcesz, by dziecko zaangażowało się w sport, a jednocześnie trenowało pod opieką profesjonalisty, musisz liczyć się z pewnym wydatkiem. W zależności od dyscypliny sportu kwoty potrzebne na ten cel znacznie się od siebie różnią. Miesięczna składka w klubie piłkarskim nie jest na szczęście zbyt obciążająca dla domowego budżetu. Pamiętaj przy tym, że w rozwój dziecka inwestujesz nie tylko pieniądze – równie ważny jest twój czas. Podwózki na basen czy na stadion staną się twoim obowiązkiem.

Z pewnością warto

Michael Phelps, multimedialista olimpijski w pływaniu zaczął uczęszczać na basen w wieku 7 lat, gdy wykryto u niego ADHD. Regularny trening i uwaga rodziców pozwoliły nie tylko ograniczyć nadpobudliwość chłopca, ale też pozwoliły rozwinąć ogromny talent. Sport uczy pokory, pokonywania własnych ograniczeń i postawy fair play. Zachęcajmy zatem nasze dzieci, by uprawiały go jak najwięcej. Zacznijmy od pozdejmowania tabliczek „Zakaz gry w piłkę”, pokażmy, że też lubimy się ruszać i przede wszystkim… weźmy pod uwagę ich własne upodobania.