Pora na garść informacji.

Jak poradzić sobie z kacem?

Kategoria: porada

Każdy, kto choć raz był na „udanej imprezie” wie, czym kończy się zbyt duża ilość spożytego alkoholu. Bóle głowy, suchość w ustach, nudności, nadmierna potliwość to tylko niektóre z objawów potocznie zwanego kaca.

Każdy, kto chciałby poznać sposoby na zniwelowanie przykrych skutków kaca lub go uniknąć, powinien wiedzieć, czym tak naprawdę jest kac i czy rzeczywiście istnieją sposoby na zlikwidowanie skutki „dnia poprzedniego”.

Kac to nic innego, jak efekt  zatrucia alkoholowego i paradoksalnie udanej zabawy. Przyczyną dobrze znanych bólów głowy jest proces metabolizowania się alkoholu (szczególnie, jeśli wypiliśmy go w dużej ilości). Pijąc alkohol, doprowadzamy też do odwodnienia organizmu (etanol hamuje uwalnianie hormonu antydiuretycznego, który jest odpowiedzialny za zatrzymywanie wody w organizmie) i spadku stężenia glukozy we krwi. Mechanizm uwalniania tego związku z wątroby jest zakłócony, ponieważ wątroba w tym czasie jest „zajęta” metabolizowaniem etanolu.

Żeby zmniejszyć nieprzyjemne skutki kaca warto zjeść obfity posiłek przed pierwszym drinkiem, a także pojawić się wypoczętym na imprezie (zmęczony organizm dużo szybciej i gorzej przyswaja alkohol). Ponadto, należy dbać o nawodnienie organizmu, dobrze więc zamiast co drugiego drinka, wypić sam sok lub wodę mineralną.

Dzień po imprezie koniecznie trzeba pamiętać o stałym nawodnieniu organizmu, a także zadbać o podniesienie glukozy we krwi. Zjedzmy więc słodki deser lub czekoladę (w skrajnych sytuacjach pomocna może być kroplówka z glukozą), pijmy soki ze świeżo wyciśniętych cytrusów (dostarczą nam dodatkowych witamin, które mogą przyspieszyć metabolizm etanolu), koktajle i wodę. Podczas dochodzenia do siebie sprawdzi się sok pomidorowy, kiszone ogórki lub kiszona kapusta. Jeśli czujemy się na siłach, zjedzmy pożywne śniadanie, najlepiej bogate w białko.

Powodzenia!