Pora na garść informacji.

Jak nie dać się upałom?

Kategoria: porada

Przed nami coraz cieplejsze i przepełnione słońcem dni. Jednak kiedy słupek rtęci przekracza 30ºC, może zrobić się groźnie. Mamy kilka sprawdzonych sposobów na walkę z upałem.

Jak przetrwać wysoką temperaturę?

Nie możemy dopuścić do odwodnienia. Wychodząc z domu zawsze zabierzmy ze sobą butelkę wody. Aby uzupełnić elektrolity, które tracimy podczas pocenia, warto dosypać do niej odrobinkę soli. W najgorętszych miejscach świata w czasie upałów pije się ciepłą herbatę.

Dobrze zjeść soczystego arbuza lub ogórka. Nawodnią one organizm i pozostaną w nim dłużej niż woda. Unikajmy też ciężkostrawnych, smażonych potraw, by nie obciążać organizmu.

Powinniśmy pozasłaniać okna w domu od nasłonecznionej strony. Warto również rozstawić kilka pojemników z zimną wodą. Kiedy zacznie parować, temperatura w domu spadnie. Należy pamiętać, że szok termiczny może być bardzo niebezpieczny. Dlatego na kąpielisku zamiast wskakiwać od razu do wody, wchodźmy do niej stopniowo, zanurzając kolejne partie ciała.

Jak chronić dzieci w czasie upałów?

Dzieci wymagają szczególnej ochrony przed słońcem i wysoką temperaturą. By nie dopuścić do odwodnienia, należy podawać przegotowaną wodę w temperaturze pokojowej lub przystawiać niemowlaka do piersi zawsze, kiedy się tego domaga. Aby uniknąć odparzeń i podrażnienia skóry, często kąpmy maluszka i zmieniajmy mu pieluszkę. Wychodząc na powietrze, koniecznie posmarujmy naszego dziecko kremem z wysokim filtrem. Czynność tą powinniśmy powtarzać co dwie godziny. Ubranka powinny być lekkie, przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów. Nie zapominajmy o kapelusiku lub czapeczce.

Musimy chronić główkę dziecka przez przegrzaniem. Przyda się również parasolka, którą można przymocować do wózka. Na spacer najlepiej pójść o poranku lub wieczorem, kiedy słońce już tak nie doskwiera.

Pamiętajmy że dzieci do 6 miesiąca powinny pozostawać wyłącznie w cieniu. Unikajmy pełnego słońca i absolutnie nigdy nie zostawiajmy dzieci w samochodach! Nawet jeśli okno jest uchylone, temperatura szybko wzrośnie tak bardzo, że byłaby nie do zniesienia nawet dla dorosłego.

Dla starszych

Upały są bardzo niebezpieczne dla osób starszych. Wysoka temperatura przyczynia się do wzrostu liczby zawałów, udarów i zasłabnięć. Szczególnie wrażliwe są osoby chorujące na nadciśnienie, cukrzycę, niewydolność nerek czy choroby układu krążenia. Dlatego nie powinny one wychodzić z domu między 11 a 17, kiedy słońce bezlitośnie praży. Należy pamiętać, że odwodnienie może doprowadzić do zapaści. Lekarze zalecają aby w gorące dni przyjmować nawet 4 litry płynów dziennie. Osoby starsze, które poczują zawroty głowy lub ucisk w klatce piersiowej, mają mroczki przed oczami lub duszności, powinny jak najszybciej zadzwonić na pogotowie.

Warto wiedzieć

Choć brzmi to niewiarygodnie, istnieją osoby uczulone na… słońce. Wówczas na skórze pojawiają się swędzące, malutkie czerwone bąbelki. Taka alergia dotyka najczęściej osoby o bardzo jasnej karnacji lub chorych na bielactwo, których skóra nie zawiera melaniny.

Jak wybrać krem z filtrem?

Istnieje różnica między kremem ochronnym, a blokerem. Ten pierwszy ma faktor SPF 15, często mniejszy. Nie daje on zbyt dużej ochrony przed słońcem. Blokery zawierają faktor SPF 30 lub więcej. Zapewnią one doskonałą ochronę dzieciom i osobom o jasnej karnacji, które łatwo mogą ulec poparzeniom słonecznym. Kremy z filtrem i blokery należy stosować nie tylko podczas opalania, ale i na co dzień. Dobre produkty tego typu powinny chronić zarówno przed promieniami UVA, jaki i UVB. Szukajmy takiej informacji na opakowaniu.