Pora na garść informacji.

Czystek dla każdego

Kategoria: porada

Czystek to roślina o właściwościach silnie wzmacniających odporność ludzkiego organizmu – przy jednoczesnym braku jakichkolwiek skutków ubocznych. Jego szerokie właściwości lecznicze i przyjemny smak sprawiają, że powinniśmy o nim pamiętać podczas codziennych zakupów.

Czym jest czystek?

Naturalnie czystek występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz na obszarze Azji Zachodniej. W Polsce czystek jest jedynie uprawiany. Ma dość szerokie zastosowanie – wykorzystywany jest jako roślina ozdobna, a wybrane gatunki czystka stosuje się w lecznictwie oraz kosmetologii, gdyż wykazują działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. Czystek jest bogatym źródłem antyutleniaczy, dzięki czemu jest szeroko wykorzystywany w ziołolecznictwie.

Herbata z czystka

Napar w postaci herbaty z czystka mogą pić już kilkumiesięczne dzieci – nie ma on żadnego negatywnego wpływu na ludzki organizm. Co więcej – jako jednego z nielicznych ziół – nie możemy go przedawkować. Nie zawiera substancji pobudzających (np. teiny). Herbata z czystka przypomina w smaku inne ziołowe herbaty. Aby ją przyrządzić liście należy zalać wodą o temperaturze 95oC i parzyć ok. 10-15 min. Herbatka z czystka ma także ceny porównywalne z innymi herbatkami ziołowymi i powinna być dostępna w większości sklepów z dobrą żywnością. Coraz częściej w swojej ofercie mają ją również sklepy wielkopowierzchniowe.

Czystek dobry na skórę

Czystek ma bardzo dobre właściwości oczyszczające i detoksykacyjne. Swoje właściwości zawdzięcza dużej zawartości polifenoli o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym i antywirusowym oraz antyoksydantów, które neutralizując wolne rodniki, opóźniają proces starzenia komórek. Picie herbaty z czystka często jest sugerowane przez lekarzy i dietetyków osobom cierpiącym na kłopoty skórne, gdyż czystek ma także działanie przeciwgrzybiczne i antyalergiczne. Poprawia więc wygląd skóry, ale przede wszystkim wspomaga walkę z nawet najcięższymi chorobami skórnymi i grzybicznymi. Pomaga walczyć z trądzikiem, opryszczką, łupieżem, czy łuszczycą. Czystek ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne i hamuje rozpad kolagenu, dzięki czemu bezpośrednio przyczynia się do zdrowego i odmłodzonego wyglądu skóry. Stąd też zastosowanie tego zioła w kosmetologii. Co ciekawe, czystek może być również traktowany jako naturalny antyperspirant – działając od wewnątrz, wpływa na zapach wydzielanego potu poprzez neutralizację bakterii.

Leczenie i zapobieganie herbatą

Herbata z czystka wspomaga działanie układu krążenia i serca, skutecznie wypłukując przy tym z organizmu szkodliwe metale ciężkie. Z uwagi na dużą zawartość przeciwutleniaczy picie herbaty z czystka znacząco obniża ryzyko występowania nowotworów oraz wspomaga proces ich leczenia. Udowodniono także, że czystek chroni przed zarażeniem boreliozą, zaś regularne picie herbaty z czystka wzmacnia układ immunologiczny człowieka.

Przyjemny smak i tak szerokie właściwości lecznicze herbaty z czystka przy zerowym wpływie negatywnym na organizm człowieka powinny z niej uczynić jeden z podstawowych produktów spożywczych w każdej kuchni.