Pora na garść informacji.

Jak ćwiczyć z piłką BOSU?

Kategoria: aktywność fizyczna

Jeśli do tej pory nie słyszałaś o piłce do balansowania, zwanej BOSU – koniecznie przeczytaj poniższy tekst i zacznij na niej ćwiczyć. Bardzo szybko zaobserwujesz efekty pracy, a i przyjemność czerpana z aktywności fizycznej będzie niemała. Gwarantujemy!

Co to takiego?

Wygląda niepozornie: zwykła gumowa piłka przecięta na pół. Do jej podłoża przylega twarda podstawa. Ćwiczyć można, wykorzystując obie części. Gdy próbujemy utrzymać równowagę na gumowej stronie, pracują niemal wszystkie mięśnie: nóg, brzucha, pleców, ćwiczymy więc całe ciało. Kiedy obrócimy ją twardą stroną ku górze, możemy trenować siłę mięśni ramion. W porównaniu do standardowych ćwiczeń na siłowni czy zajęć fitness, gimnastyka z piłką BOSU wymaga większego skupienia. Jednoczesna praca nad utrzymaniem równowagi oraz prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń to nie lada wyzwanie – zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Do zalet gimnastyki z owym urządzeniem należy ponadto poprawa koordynacji ruchowej, wytrzymałości organizmu, modelowanie sylwetki oraz niwelowanie wad postawy.

Ćwiczyć z BOSU może każdy – zarówno najmłodsi, jak i osoby w dojrzałym wieku. BOSU pozwala bowiem na dostosowanie treningu do formy i umiejętności.

Dla kogo?

Trening z BOSU polecamy wszystkim, którzy lubią nowe wyzwania, aktywność fizyczną i chcą pracować nad kształtowaniem sylwetki, wzmocnieniem wytrzymałości, a także poprawą kondycji fizycznej. To także świetna okazja do dobrej zabawy!

Jak ćwiczyć?

Ćwiczenia można wykonywać na wiele różnorodnych sposobów: stojąc, skacząc, leżąc, biegając czy siedząc. Początkującym osobom polecamy zajęcia w wolnym, dostosowanym do aktualnej kondycji tempie. W miarę poprawy wydolności organizmu oraz kształtowania umiejętności utrzymywania równowagi na tym specyficznym przyrządzie, tempo treningu powinno rosnąć. Standardowe ćwiczenia, jak pompki czy wyrzuty nóg do tyłu, wykonywane na BOSU stają się trudniejsze, ale i ciekawsze. Jeśli poczujesz się już pewnie na piłce, zachęcamy do wykorzystywania dodatkowych przyrządów, jak chociażby hantle.

Przykłady ćwiczeń

Stań na wypukłej stronie BOSU obiema nogami. Uginając kolana, wykonuj przysiady. Zwróć uwagę na to, by nie były one zbyt głębokie – prawidłowe ugięcie kolan oznacza pozycję, w której uda znajdują się w linii równoległej do podłoża. Kolejne ćwiczenie pozwoli Ci popracować nad mięśniami tułowia. Opierając ręce na kopule przyjmij pozycję wyjściową – tak, jakbyś chciała wykonywać pompki. Niech palce stóp przylegają bezpośrednio do podłogi. W wersji nieco ułatwionej możesz oprzeć się na kolanach – wówczas łatwiej będzie Ci utrzymać równowagę. Przenosząc ciężar ciała na prawą stronę oprzyj się wyłącznie na prawej ręce, lewą wykonując wymach. Następnie wróć do pozycji podpartej na obu rękach, po czym w ten sam sposób, jak za pierwszym razem, przenieś ciężar ciała na lewą stronę. Powodzenia!