Pora na garść informacji.

Ćwiczenia z kettlebell

Kategoria: aktywność fizyczna

Kettlebell to spłaszczona kula z uchwytem. Pełni funkcję hantla, jednak ze względu na przeniesiony środek ciężkości, w znacznie większym stopniu angażuje do pracy mięśnie całego ciała. Jak zacząć, ja ćwiczyć i po co – już mówimy!

Kilka podstawowych zasad

Zanim zaczniesz trenować, wybierz odpowiedni sprzęt. Jeżeli do tej pory nie ćwiczyłaś systematycznie, rozpocznij od odważnika o wadze 8 kilogramów. Wraz ze zdobywaniem nowych umiejętności i osiąganiem kolejnych efektów, możesz zwiększać wagę odważników. Rozgrzej swoje ciało, tak jak przed każdym treningiem. Przez mniej więcej dziesięć minut wykonuj ćwiczenia ogólnorozwojowe – pajacyki, skłony, rozciąganie czy trucht w miejscu. Zwróć uwagę na prawidłowy oddech. Wpuszczając i wypuszczając powietrze w sposób miarowy i rytmiczny, zwiększysz wytrzymałość organizmu, a efekty ćwiczeń szybciej staną się widoczne.

Przykładowe ćwiczenie

Zacznij od prostych ćwiczeń. Do wykonywania każdej serii przystępuj od pozycji wyjściowej: stań w rozkroku i lekko ugnij kolana. Nigdy nie zginaj pleców – nieprawidłowa pozycja grozi kontuzjami i bólami. Najbardziej popularne ćwiczenie z odważnikami określane jest jako kettlebell swing: stań w pozycji wyjściowej i wyrzuć odważnik w tył, w taki sposób, by przeszedł między twoimi nogami. Następnie, rytmicznie wypychając biodra do przodu, przenieś przyrząd do przodu. Oddychaj miarowo, niech plecy będą wyprostowane, napnij brzuch. Nie wyrzucaj przyrządu ponad głowę, nie zginaj rąk w łokciach. Kontroluj ruch wahadłowy sprzętu i staraj się nad nim panować. Pracuj całym ciałem. Już po pierwszym treningu poczujesz efekty ćwiczeń.

Kolejne proponowane przez nas ćwiczenie jest nieco mniej dynamiczne. Stań w rozkroku, stopami na zewnątrz. Uginając kolana i wykonując przysiad, sięgnij po leżącą przed tobą kulę. Zwróć uwagę na to, by plecy były proste. Niezalecane jest pochylanie się do przodu i do tyłu. Napnij brzuch i pośladki. Pozycja, którą powinnaś osiągnąć, przypomina postawę sumity przed rozpoczęciem walki. Ćwiczenie to wykonaj na początek w serii piętnastu powtórzeń.

Dlaczego warto?

Bolą cię plecy, masz wadę postawy? Zacznij ćwiczyć z kettlebell – już po kilku pierwszych treningach odczujesz ulgę w bólu, a twoja sylwetka stanie się smuklejsza. Tego typu trening polecany jest każdemu: pozytywnie wpływa na wydolność organizmu, pozwala wypracować właściwe trzymanie pionu, wysmuklić pośladki czy uda. Nie musisz przy tym obawiać się o zbytnie rozbudowanie masy mięśniowej. W przeciwieństwie do niektórych ćwiczeń na siłowni, praca z kettlebell wpływa na harmonijny rozwój każdej części ciała, jednocześnie zwiększając siłę i wytrzymałość. Ubolewasz nad własną sprawnością fizyczną, a raczej jej brakiem? Chcesz schudnąć, poprawić kondycję, zwiększyć wydolność organizmu? Regularne treningi z kettlebell pozwolą ci osiągnąć zamierzone cele.