Pora na garść informacji.

5 sportów, które możecie uprawiać całą rodziną!

Kategoria: aktywność fizyczna

Osoby uprawiające sport stają często przed dylematem: Iść na trening, czy spędzić więcej czasu z bliskimi? Sport to zdrowie, jednak aktywność fizyczna może dawać coś jeszcze – frajdę z czasu spędzanego wspólnie z rodziną.

Mniej i bardziej rodzinne sporty

Niemal każdy sport można uprawiać całą rodziną. Jednak niektóre aktywności nadają się do tego lepiej niż inne. Czym powinna się zatem charakteryzować dyscyplina, której mogą spróbować całe rodziny? Przede wszystkim rodzinny sport powinien być prosty. Pomimo różnic, dzieci i dorośli powinni móc podobnie angażować się w trening. Dobrym pomysłem będzie też łączenie sportu z zabawą, by nie znudzić najmłodszych. Warto pamiętać też o kosztach – rodzinny sport nie musi rujnować rodzinnego budżetu.

Czas na rolki!

Jazda na rolkach to sport dla każdego – znacznie mniej obciąża stawy od biegania, przynosi frajdę dorosłym i dzieciom, pomaga utrzymać formę, spalać kalorie i wspiera rozwój fizyczny. Do jazdy na rolkach wykorzystywane są mięśnie całego ciała, w szczególności kształtuje się rzeźba nóg i pośladków. W trakcie treningu mimowolnie pracujemy nad prawidłową postawą i utrzymywaniem równowagi. Dotleniamy organizm a przy okazji, jeśli nie narzucamy zbyt intensywnego tempa jazdy, możemy porozmawiać z bliskimi.

Po dwa kółka dla każdego!

Nic tak nie umili rodzinnego weekendu jak wspólna wycieczka na rowerach. Rower to doskonały środek transportu na pikniki i inne wypady za miasto. Wspólna jazda rowerami to przede wszystkim relaks – nie chodzi o to, by narzucać sobie mordercze tempo i bić rekordy prędkości. Cieszmy się jazdą, łapmy promienie słońca i podziwiajmy widoki. Rower to rozwiązanie także dla rodziców małych dzieci. Dodatkowy wózek lub kosz pozwolą zabierać malucha na zdrowe wycieczki nawet wtedy, gdy sam nie potrafi jeszcze pedałować.

Wszyscy na basen!

Kolejnym ogólnorozwojowym sportem, który świetnie nadaje się i dla młodszych, i dla starszych jest pływanie. Wspólny, rodzinny wypad na basen to świetny pomysł na integrację, zabawę i utrzymanie dobrej kondycji. Wszyscy mogą pływać, grać w piłkę i relaksować się w jacuzzi. W odróżnieniu od poprzednich propozycji, do pływania nie potrzeba praktycznie żadnego specjalnego sprzętu. Wystarczy strój kąpielowy.

Wspólne pasje łączą rodzinę

Kto powiedział, że sport musi być męczący i dawać w kość? W rodzinnej aktywności chodzi przede wszystkim o zdrowie, zabawę i wspólne spędzanie czasu. Może warto zatem zwyczajnie razem… pochodzić? Pół godziny marszu po parku lub wokół jeziora dobrze zrobi każdemu.

A może sport potraktować jeszcze mniej wyczynowo? Oczywiście, aktywność fizyczna jest bardzo ważna – dorosłym pozwala trzymać formę, u dzieci wspiera zdrowy rozwój. Jednak nie tylko forma fizyczna się liczy. Treningu wymaga tez umysł. A nic tak nie ćwiczy strategicznego myślenia, podejmowania decyzji i przewidywania jak gra w szachy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że trudno grać w szachy całą rodziną. Nic bardziej mylnego! W rodzinnej grze dobrze sprawdzi się formuła: „każdy z każdym” lub gra na trzyosobowej szachownicy.

Jesteś rodzicem? Daj swojemu dziecku przykład! Jesteś z kimś w związku? Spędzajcie czas aktywnie! Istnieje wiele sportów, które można uprawiać w rodzinnym gronie. Wybierzcie coś dla siebie.